Kia Cerato: Ciśnienie w ogumieniu

Kia Cerato –> Konserwacja samochodu –> Opony i koła –> Ciśnienie w ogumieniu

Ciśnienie w ogumieniu wszystkich kół (łącznie z kołem zapasowym) powinno być kontrolowane codziennie, gdy koła są zimne.

"Zimne koła" oznaczają, że pojazd nie jechał przez co najmniej trzy godziny i dalej niż 1,6 km (1 milę).

Utrzymywanie zalecanego ciśnienia umożliwia jak najlepszą jazdę, najlepsze prowadzenie samochodu i minimalne zużycie ogumienia.

Ciśnienie w ogumieniu


Wszystkie dane techniczne (rozmiary ogumienia i ciśnienia) można znaleźć na etykiecie zamocowanej na progu przy drzwiach kierowcy.

OSTRZEŻENIE Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu (70 kPa (10 psi) lub więcej) może prowadzić do silnego wydzielania się ciepła w ogumieniu, szczególnie w gorące dni, podczas jazdy z dużą prędkością.

Potencjalnie grozi to oddzieleniem bieżnika i innymi uszkodzeniami opon, które mogą objawić się utratą panowania nad pojazdem, prowadząc do poważnych obrażeń ciała lub śmierci.

 

UWAGA
  •  Rozgrzane opony mają zwykle ciśnienie wyższe od zalecanego o około 28 do 41 kPa (4 do 6 psi). Nie należy zatem upuszczać powietrza z rozgrzanych opon, w celu regulacji ciśnienia do zgodnego z wymaganiami, gdyż będą one niedopompowane (po wystygnięciu).
  •  Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu powoduje nadmierne jego zużycie, złe prowadzenie samochodu, zwiększone zużycie paliwa i stwarza możliwość rozerwania przegrzanych opon.

    Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu powoduje również złe uszczelnianie owijki stopki opony. Jeśli ciśnienie w ogumieniu jest zbyt niskie, może nastąpić odkształcenie tarcz kół i/lub oddzielenie ogumienia.

    Dlatego też należy utrzymywać ciśnienie w ogumieniu na właściwym poziomie.

    Jeśli ogumienie wymaga częstego uzupełniania powietrza, należy poprosić o sprawdzenie przyczyny autoryzowanego sprzedawcę Kia.

  • Koła nadmiernie napompowane powodują twardą jazdę, problemy z prowadzeniem pojazdu, nadmierne zużycie środkowej części bieżnika i zwiększoną możliwość uszkodzeń spowodowanych złą jakością dróg.
  •  Należy pamiętać, aby zakładać na zawory ogumienia kapturki ochronne. Bez kapturków kurz oraz wilgoć mogą dostawać się do środka zaworu i powodować uchodzenie powietrza. Jeśli kapturek zostanie zgubiony, należy możliwie szybko zainstalować nowy.

 

OSTRZEŻENIE - Pompowanie kół Niedostateczne lub nadmierne ciśnienie w ogumieniu może skrócić jego żywotność, powodować złe prowadzenie samochodu i doprowadzić do gwałtownego zniszczenia opony.

Może to spowodować utratę panowania nad pojazdem.

Opony i koła

Pielęgnacja Dla zapewnienia prawidłowej konserwacji, bezpieczeństwa oraz maksymalnej oszczędności paliwa, należy zawsze utrzymywać zalecane ...

Rotacja kół w samochodzie

W celu umożliwienia równomiernego zużycia opon, zaleca się, aby opony były zamieniane miejscami co 12 000 km (7500 mil) lub wcześniej, jeśli ...

Categorie