Kia Cerato: Mechaniczna skrzynia biegów

Kia Cerato –> Jazda samochodem –> Mechaniczna skrzynia biegów

Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Obsługa mechanicznej skrzyni biegów


Mechaniczna skrzynia biegów ma pięć biegów do przodu.

Podczas przełączania biegów, należy wciskać do oporu pedał sprzęgła, a następnie powoli go zwalniać.

Przypadkowej zmianie z biegu 5 (piątego) na R (wsteczny) zapobiega specjalna funkcja bezpieczeństwa.

Przed zmianą biegu na R (wsteczny) trzeba ustawić dźwignię zmiany biegów w położenie luzu.

Kiedy dźwignia zmiany biegów jest umieszczana w położeniu R pierścień, znajdujący się tuż pod gałką dźwigni zmiany biegów, musi zostać podciągnięty do góry. (Typ B) Przed zmianą biegu na R (wsteczny) trzeba się upewnić, czy samochód jest całkowicie zatrzymany.

Nie należy nigdy eksploatować silnika, gdy wskaźnik obrotomierza (rpm) znajduje się na czerwonym polu.

UWAGA Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu sprzęgła, nie należy prowadzić samochodu ze stopą opartą na pedale sprzęgła. Nie należy również używać sprzęgła do przytrzymania samochodu stojącego na wzniesieniu i czekającego na przykład na zmianę światła itp.

 

OSTRZEŻENIE - Mechaniczna skrzynia biegów Przed opuszczeniem fotela kierowcy należy zaciągnąć całkowicie hamulec postojowy i wyłączyć silnik. Następnie należy sprawdzić, czy dźwignia zmiany biegów znajduje się na 1 biegu, gdy samochód został zaparkowany na równej powierzchni lub na pochyłej drodze prowadzącej pod górę, bądź na biegu R (wstecznym), gdy samochód został zaparkowany na pochyłej drodze prowadzącej w dół.

Jeżeli nie zastosuje się tych środków ostrożności, w podanej tutaj kolejności, może nastąpić niespodziewane i gwałtowne przemieszczenie się samochodu.

Zmiana biegu na niższy

Jeżeli zachodzi potrzeba zwolnienia podczas jazdy zatłoczoną ulicą lub pod górę, zanim silnik zacznie ciężko pracować, należy zmienić bieg na niższy. Zmiana biegu na niższy ogranicza niebezpieczeństwo zgaśnięcia silnika i ułatwia przyspieszanie, gdy ponownie trzeba zwiększyć prędkość. Kiedy samochód jedzie w dół po stromej drodze, zmiana biegu na niższy ułatwia zachowanie bezpiecznej prędkości i przedłuża żywotność hamulca.

Uruchamianie i wyłączanie silnika z zewnętrzną chłodnicą powietrza doładowanego

Nie należy zbytnio zwiększać obrotów silnika zaraz po uruchomieniu. Jeżeli silnik jest zimny, przed rozpoczęciem jazdy należy pozw ...

Automatyczna skrzynia biegów

Podczas zmiany biegu, należy wcisnąć pedał hamulca i nacisnąć ten przycisk. Przycisk zwalniania blokowania trzeba nacisnąć, gdy c ...

Categorie