Kia Cerato: Pielęgnacja zewnętrznych powierzchni samochodu

Kia Cerato –> Konserwacja samochodu –> Pielęgnacja zewnętrznych powierzchni samochodu

Ogólne ostrzeżenia dotyczące zewnętrznych powierzchni

Ważne jest, by stosując jakiekolwiek czyszczące lub polerujące środki chemiczne postępować według wskazówek znajdujących się na etykietach. Należy przeczytać wszystkie ostrzeżenia podane na etykietach.

Konserwacja powłok samochodowych

Mycie

Aby lepiej chronić powłoki samochodowe przez korodowaniem i pogorszeniem ich jakości, należy dokładnie i często, przynajmniej raz w miesiącu, myć samochód chłodną lub zimną wodą.

Jeżeli samochód jeździ po bezdrożach powinien być myty po każdej takiej podróży. Należy zwracać szczególną uwagę, by usunąć całą nagromadzoną sól, brud, błoto i inne zanieczyszczenia.

Należy sprawdzić czy są czyste i suche otwory odprowadzające wodę w dole drzwi i wahacze.

Powłokę samochodową mogą uszkodzić nie usunięte natychmiast insekty, smoła, sok kapiący z drzew, odchody ptasie, zanieczyszczenia przemysłowe i temu podobne osady.

Nawet natychmiastowe mycie samochodu zwykłą wodą może nie usunąć wszystkich osadów. Można stosować łagodne mydło, nadające się do bezpiecznego mycia powłok lakierowanych.

Po umyciu, samochód należy dokładnie wypłukać chłodną lub zimną wodą.

Nie należy dopuścić, by mydło zaschło na samochodzie.

UWAGA Nie należy stosować silnych środków myjących lub detergentów, ani gorącej wody. Samochodu nie należy myć w pełnym słońcu ani wtedy, gdy karoseria jest ciepła.

 

OSTRZEŻENIE Po myciu samochodu należy przejechać się powoli sprawdzając, czy nie zamokły hamulce. Jeżeli praca hamulców uległa pogorszeniu, należy je wysuszyć poprzez lekkie hamowanie podczas powolnej jazdy do przodu.

 

OSTROŻNIE
  •  Mycie wodą części znajdujących się w komorze silnikowej może spowodować uszkodzenie obwodów elektrycznych, znajdujących się w komorze.
  •  Nie wolno nigdy dopuszczać do tego, aby woda lub inne płyny zetknęły się z częściami instalacji elektrycznej / elektronicznej, znajdującej się wewnątrz pojazdu, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Woskowanie

Samochód należy woskować, gdy nie ma już na nim kropli wody.

Przed woskowaniem samochód należy zawsze umyć i wysuszyć.

Należy stosować dobrej jakości wosk w płynie lub paście, zgodnie z instrukcjami jego producenta.

Nawoskować całe wyposażenie metalowe, by zostało zabezpieczone i miało połysk.

Stosowanie odplamiacza do usuwania oleju, smoły i temu podobnych zanieczyszczeń powoduje zwykle usunięcie powłoki wosku z karoserii. Należy zawsze powtórnie nawoskować te miejsca, nawet gdyby cała powłoka samochodu nie wymagała jeszcze woskowania.

UWAGA
  •  Wycieranie kurzu lub brudu z karoserii suchą szmatką powoduje zarysowanie powłoki.
  •  Części powlekanych chromem lub wykonanych z anodowanego aluminium nie należy czyścić watą stalową, ściernymi środkami czyszczącymi lub silnymi detergentami zawierającymi środki wysoko alkaliczne lub kaustyczne.

    Mogą one uszkodzić powłokę ochronną i spowodować utratę koloru oraz pogorszenie jakości lakieru.

Naprawa uszkodzonej powłoki samochodowej

Głębokie zadrapania lub okruchy kamieni na lakierowanej powierzchni muszą być bezzwłocznie usunięte.

Odsłonięty metal będzie szybko korodował, co może wymagać w przyszłości kosztownych napraw.

UWAGA Jeżeli pojazd jest uszkodzony i wymaga naprawy lub wymiany części metalowych, należy uważać, by warsztat nadwozi zastosował na naprawiane lub wymieniane części materiały antykorozyjne.

Konserwacja błyszczących części metalowych

Konserwacja podwozia

Na podwoziu mogą się gromadzić wywołujące korozję materiały stosowane do rozpuszczania lodu lub śniegu albo do usuwania kurzu.

Jeżeli nie zostaną usunięte, na takich częściach podwozia jak przewody paliwowe, rama, płyta podłogowa i układ wydechowy może narastać rdza, nawet jeżeli zostały wcześniej zabezpieczone antykorozyjnie.

Raz w miesiącu, po jeździe po bezdrożach oraz przy końcu zimy należy dokładnie spłukać letnią lub zimną wodą podwozie samochodu i wnęki kół. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić tym miejscom, ponieważ trudno zauważyć na nich całe błoto i brud. Zmoczenie wszystkich brudów, które tam osiadły bez usunięcia ich, wyrządzi więcej złego niż dobrego. W dolnych krawędziach drzwi, wahaczach i elementach ramy znajdują się otwory odprowadzające wodę, które nie mogą się zatkać brudem; zebrana w nich woda może powodować korozję.

OSTRZEŻENIE Po myciu samochodu należy przejechać się powoli sprawdzając, czy nie zamokły hamulce. Jeżeli praca hamulców uległa pogorszeniu, należy je wysuszyć poprzez lekkie hamowanie podczas powolnej jazdy do przodu.

Konserwacja aluminiowych tarcz kół

Aluminiowe tarcze kół są powlekane przezroczystą powłoką zabezpieczającą.

Boczne lampy kierunkowskazów (jeśli są w wyposażeniu)

Popchnąwszy zespół lampy ku przodowi zdemontować ją z samochodu. Odłączyć konektor wiązki przewodów elektryczny ...

Pielęgnacja wnętrza samochodu

Ogólne środki ostrożności Należy uważać, by żrące roztwory, takie jak perfumy lub olejki kosmetyczne nie stykały się z d ...

Categorie