Kia Cerato: Podjęcie decyzji o holowaniu przyczepy

Kia Cerato –> Wskazówki dotyczące jazdy samochodem –> Holowanie przyczepy –> Podjęcie decyzji o holowaniu przyczepy

Oto kilka ważnych informacji dla osób, które zdecydowały się holować przyczepę:

Masa przyczepy

Jak ciężka może być przyczepa, by zachować bezpieczeństwo? Nie może on nigdy mieć masy większej, niż wynosi maksymalna masa przyczepy hamowanej własnymi hamulcami. Ale nawet i taka przyczepa może być za ciężka.

Jej masa zależy od tego, jak Użytkownik planuje ją używać. Na przykład ważna jest prędkość, wysokość, nachylenie drogi, temperatura otoczenia oraz to, jak często pojazd holuje przyczepę.

Idealna masa przyczepy uzależniona jest również od wyposażenia specjalnego samochodu.

Masa dyszla przyczepy

Ważny jest pomiar obciążenia dyszla przyczepy ponieważ ma ono wpływ na całkowitą masę brutto pojazdu.

Masa ta obejmuje ciężar własny samochodu gotowego do jazdy, wszelki ładunek, który się w nim znajduje i ludzi jadących w samochodzie. Jeżeli pojazd holuje przyczepę, obciążenie dyszla, należy dodać do całkowitej masy brutto pojazdu, ponieważ samochód również będzie obciążony i tym ładunkiem.

Po załadowaniu przyczepy należy ją zważyć, a następnie oddzielnie zważyć dyszel, by sprawdzić, czy masy są właściwe. Jeżeli nie są właściwe, można to skorygować przesuwając odpowiednio ładunek znajdujący się na przyczepie.

OSTRZEŻENIE
 •  Nie należy nigdy wkładać na przyczepę cięższego ładunku z tyłu niż z przodu. Obciążenie przodu powinno stanowić mniej więcej 60% całego obciążenia przyczepy; obciążenie tyłu powinno stanowić mniej więcej 40% całego obciążenia przyczepy.
 •  Nigdy nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia przyczepy lub wyposażenia ciągnącego przyczepę. Niewłaściwe załadowanie przyczepy może być przyczyną uszkodzenia samochodu i/lub obrażeń ciała. Ciężar przyczepy i ładunku należy sprawdzić na wadze przemysłowej lub w biurze patrolu drogowego wyposażonego w wagę.
 •  Niewłaściwie załadowana przyczepa może być przyczyną utraty panowania nad pojazdem.

Haki holownicze

Posiadanie prawidłowego wyposażenia do zaczepienia przyczepy jest bardzo ważne. Boczne wiatry, jadące duże ciężarówki i złe drogi są powodami uzasadniającymi potrzebę posiadania prawidłowego haka holowniczego. Oto zasady, którymi należy się kierować:

Łańcuchy bezpieczeństwa

Pomiędzy przyczepą a samochodem należy zawsze podczepiać łańcuchy bezpieczeństwa. Łańcuchy bezpieczeństwa należy podczepić prowadząc je pod dyszlem i hakiem w taki sposób by zabezpieczały dyszel przed uderzeniem o jezdnię w razie zsunięcia się zaczepu holowniczego z haka.

Instrukcje dotyczące łańcuchów bezpieczeństwa mogą być dostarczone przez producenta haka holowniczego lub przyczepy.

Odnośnie mocowania łańcuchów bezpieczeństwa prosimy stosować się do zaleceń producenta. Należy zawsze pozostawić nieco luźnego łańcucha tak, aby możliwe było wykonywanie skrętów z przyczepą. I nie należy pozwolić, aby łańcuchy bezpieczeństwa ciągnęły się po gruncie.

Hamulce przyczepy

Jeśli przyczepa Użytkownika ma masę większą niż wynosi maksymalna masa przyczepy bez hamulców, wtedy wymagane są własne hamulce przyczepy i muszą one być odpowiednie. Należy przeczytać instrukcję odnośnie hamulców przyczepy i stosować się do niej tak, by można je prawidłowo zainstalować, wyregulować i konserwować.

OSTRZEŻENIE Nie należy używać przyczepy wyposażonej w hamulce dopóki Użytkownik nie ma całkowitej pewności, że ma prawidłowo ustawiony układ hamulcowy.

Nie jest to zadanie dla amatorów. Należy skorzystać z usług doświadczonego i kompetentnego warsztatu zajmującego się regulacją przyczep.

Jazda z przyczepą

Holowanie przyczepy wymaga pewnego doświadczenia. Przed wyruszeniem w drogę trzeba poznać przyczepę. Należy przyzwyczaić się do kierowania pojazdem i do hamowania z dodatkowym obciążeniem jakim jest przyczepa.

Należy też zawsze pamiętać, że samochód jest teraz o wiele dłuższy i nie reaguje tak dobrze jak wtedy, gdy jest bez przyczepy.

Przed rozpoczęciem jazdy, należy sprawdzić hak holowniczy przyczepy oraz skrzynię ładunkową, łańcuchy bezpieczeństwa, podłączenie wtyku elektrycznego przyczepy, oświetlenie, ogumienie i regulację lusterek. Jeżeli przyczepa wyposażona jest w hamulce elektryczne, należy ruszyć i zastosować ręcznie sterownik hamulca, by się upewnić, że hamulec działa. Pozwoli to jednocześnie sprawdzić połączenia elektryczne.

Podczas jazdy należy od czasu do czasu sprawdzić, czy ładunek leży bezpiecznie na przyczepie oraz czy działają światła i hamulce przyczepy.

Odległość od poprzedzającego pojazdu

Jeżeli holowana jest przyczepa, odległość od poprzedzającego pojazdu powinna być dwa razy taka, jak odległość zachowywana w przypadku jazdy bez przyczepy.

Pozwoli to uniknąć sytuacji wymagających nagłego hamowania i gwałtownych skrętów.

Wyprzedzanie

Podczas wyprzedzania z przyczepą potrzebna jest większa odległość od pojazdów nadjeżdżających z przeciwka, niż w przypadku wyprzedzania bez przyczepy.

Ponieważ cały pojazd jest o wiele dłuższy, przed powrotem na własny pas ruchu należy odjechać dalej od wyprzedzanego pojazdu.

Cofanie

Należy trzymać jedną ręką za dół kierownicy. Aby przesunąć przyczepę w lewo, należy przesunąć dłoń w lewo. Aby przesunąć przyczepę w prawo, należy przesunąć dłoń w prawo. Należy zawsze cofać powoli i jeżeli to możliwe skorzystać z pomocy kogoś, kto pokieruje pojazdem.

Skręcanie

Podczas holowania przyczepy należy zachowywać dłuższy promień skrętu. Dzięki temu przyczepa nie zawadzi o miękkie pobocze, krawężniki, znaki drogowe, drzewa i inne przedmioty. Należy unikać nagłego i gwałtownego skręcania.

Należy dużo wcześniej sygnalizować zamiar wykonania manewru.

Używanie kierunkowskazów podczas holowania przyczepy

Pojazd holujący przyczepę musi mieć oddzielny przerywacz kierunkowskazów i dodatkowe okablowanie. Zielone strzałki na tablicy rozdzielczej migają zawsze, gdy sygnalizowany jest zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu. Jeżeli światła przyczepy są dobrze podłączone, też będą migały informując innych kierowców o zamiarze wykonania manewru skrętu, zmiany pasa ruchu lub zatrzymania pojazdu.

Jeżeli holowana jest przyczepa, zielone strzałki na tablicy rozdzielczej będą migały, sygnalizując zamiar skrętu, nawet gdy żarówki kierunkowskazów przyczepy będą przepalone. Kierowca będzie wówczas myślał, że kierowcy pojazdów jadących z tyłu widzą tę sygnalizację, choć w rzeczywistości tak nie będzie. Ważne jest, by od czasu do czasu sprawdzić, czy kierunkowskazy przyczepy działają.

Światła trzeba też sprawdzać za każdym razem, gdy kable przyczepy są rozłączane i na nowo podłączane.

Nie należy podłączać układu oświetleniowego przyczepy bezpośrednio do układu oświetleniowego pojazdu. Należy używać tylko zatwierdzonego zespołu przewodów przyczepy.

Autoryzowany sprzedawca Kia może służyć pomocą w instalacji zespołu przewodów elektrycznych.

OSTROŻNIE Nie zastosowanie zatwierdzonego zespołu przewodów przyczepy może spowodować uszkodzenie układu elektrycznego samochodu i/lub obrażenia ciała.

Jazda na wzniesieniach

Przez rozpoczęciem zjazdu z długiego lub stromego wzniesienia należy zmniejszyć prędkość i przełożyć dźwignię zmiany biegów na niższy bieg. Jeżeli dźwignia nie zostanie przełączona na niższy bieg, może zaistnieć konieczność tak mocnego hamowania, że hamulce się nagrzeją i nie będą działały sprawnie.

Podczas wjeżdżania na długie wzniesienie należy przełożyć dźwignię zmiany biegów na niższy bieg i zmniejszyć prędkość do około 70 km/h, co pozwoli ograniczyć możliwość przegrzania silnika i skrzyni biegów.

Jeśli przyczepa Użytkownika ma masę większą niż wynosi maksymalna masa przyczepy bez hamulców i Użytkownik ma w samochodzie automatyczną skrzynię biegów, wtedy do holowania przyczepy należy wykorzystywać położenie D (Jazda).

Prowadzenie samochodu z dźwignią zmiany biegów w pozycji D (jazda) podczas holowania przyczepy zmniejszy ryzyko przegrzania i przedłuży żywotność automatycznej skrzyni biegów.

Jeżeli Użytkownik ma w samochodzie mechaniczną skrzynię biegów, należy jeździć z dźwignią zmiany biegów ustawioną na czwartym biegu (lub, stosownie do potrzeby na niższym).

UWAGA
 •  Podczas holowania przyczepy po stromym zboczu (powyżej 6%) należy zwracać szczególną uwagę na wskaźnik temperatury płynu chłodzącego silnik, by nie dopuścić do przegrzania silnika. Jeżeli wskazówka tego wskaźnika przesunie się po tarczy w kierunku "H" (GORĄCY), należy najszybciej jak to tylko będzie bezpieczne zjechać na bok drogi i pozostawić silnik na jałowych obrotach, dopóki nie ostygnie.

  Gdy tylko silnik dostatecznie ostygnie można kontynuować jazdę.

 •  Prędkość, z jaką można jechać, należy ocenić w zależności od ciężaru przyczepy i nachylenia wzniesienia tak, by ograniczyć ryzyko przegrzania silnika i skrzyni biegów.

Parkowanie na wzniesieniach

Zasadniczo nie powinno się parkować pojazdu z dołączoną przyczepą na wzniesieniach. Jeżeli zaczną się staczać w dół, może dojść do poważnych obrażeń ludzi, a nawet śmierci, a także uszkodzenia przyczepy i pojazdu.

OSTRZEŻENIE - Parkowanie na wzniesieniach Parkowanie pojazdu z dołączoną przyczepą na wzniesieniach może spowodować poważne obrażenia u ludzi, a nawet śmierć, gdyby przyczepa nie była hamowana.

Jeśli jednak zajdzie konieczność zaparkowania z przyczepą na wzniesieniu, należy to wykonać w następujący sposób:

 1.  Nacisnąć hamulce, ale nie włączać żadnego biegu.
 2.  Poprosić kogoś, by umieścił kliny pod kołami przyczepy.
 3.  Kiedy kliny będą na miejscu, zwolnić hamulce tak, by klocki przejęły cały ciężar.
 4.  Ponownie nacisnąć hamulce.

  Zaciągnąć hamulec postojowy i przełączyć dźwignię zmiany biegów do położenia R (wsteczny) w przypadku ręcznej skrzyni biegów i P (postój) w przypadku automatycznej skrzyni biegów.

 5.  Zwolnić hamulce.
OSTRZEŻENIE - Hamulec postojowy Jeżeli hamulec postojowy nie będzie dokładnie zaciągnięty, wyjście z samochodu może być niebezpieczne.

Jeśli silnik będzie pracował, samochód może się nagle poruszyć. Użytkownik i inni pasażerowie mogą zostać poważnie lub śmiertelnie zranieni.

Gdy kierowca jest gotowy do odjazdu po zaparkowaniu na wzniesieniu

 1.  Z dźwignią zmiany biegów w położeniu luzu w przypadku ręcznej skrzyni biegów i P (postój) w przypadku automatycznej skrzyni biegów nacisnąć pedał hamulca i przytrzymując go wykonać następujące czynności:
 1.  Powoli zdjąć stopę z pedału hamulca.
 2.  Ruszyć powoli tak, by zjechać z klinów.
 3.  Zatrzymać się i poprosić kogoś, by zabrał kliny.

Holowanie przyczepy

OSTRZEŻENIE - Holowanie przyczepy Jeżeli podczas holowania przyczepy nie stosuje się odpowiedniego wyposażenia i nie prowadzi samochodu po ...

Konserwacja pojazdu holującego przyczepę

Pojazd, który regularnie holuje przyczepę, będzie wymagał częstszych przeglądów serwisowych. Szczególną uwagę należ ...

Categorie