Kia Cerato: Układ zapobiegający blokowaniu się kół (ABS) (jeśli jest w wyposażeniu)

Kia Cerato –> Jazda samochodem –> Układ hamowania –> Układ zapobiegający blokowaniu się kół (ABS) (jeśli jest w wyposażeniu)

OSTRZEŻENIE - Układ hamulcowy z ABS System ABS nie zwalnia od prawidłowej oceny warunków jazdy. I tak może dojść do wypadku. System ABS może nie zapobiec wypadkowi w następujących sytuacjach:
  •  Niebezpieczna jazda, jak na przykład lekceważenie ostrzeżeń odnośnie bezpieczeństwa, zbyt szybka jazda lub jazda zbyt blisko pojazdu znajdującego się z przodu.
  •  Szybka jazda w warunkach ograniczonej przyczepności, na przykład na mokrych nawierzchniach w sytuacjach, gdy może dojść do poślizgu na powierzchni wody (aquaplaningu).
  • Zbyt szybka jazda na złej nawierzchni. System ABS ma za zadanie poprawić skuteczność hamowania na typowych drogach szybkiego ruchu i na drogach będących w dobrym stanie. Na złych nawierzchniach i w złych warunkach, system ABS może w rzeczywistości ograniczyć skuteczność hamowania.

System ABS wykrywa w sposób ciągły prędkość poruszania się kół.

Jeżeli kołom grozi zablokowanie, system ABS moduluje wielokrotnie ciśnienie hydrauliczne hamulców.

Jeżeli hamowanie nastąpi w warunkach, które mogą spowodować zablokowanie kół, hamulce wydadzą dźwięk "tik-tik'' lub podobne wrażenie będzie wyczuwalne w pedale hamulca. Jest to normalne i oznacza, że system ABS jest aktywny.

Aby w sytuacjach awaryjnych osiągnąć maksymalne korzyści z zastosowania systemu ABS, nie należy samemu modulować ciśnienia hamulców i nie próbować hamować w sposób pulsacyjny.

Pedał hamulca należy nacisnąć jak najmocniej albo tak mocno, jak na to pozwala sytuacja i pozwolić, by system ABS decydował o sile przyłożonej do hamulców.

Układ zapobiegający blokowaniu się kół


UWAGA
  •  Jeżeli kontrolka ostrzegawcza systemu ABS włączy się i pozostaje włączona, może sygnalizować jakiś problem dotyczący systemu ABS. W takim przypadku hamulce zasadnicze będą jednak działały normalnie.
  • Kontrolka ostrzegawcza systemu ABS będzie się świecić przez około 3 sekundy po przełączeniu wyłącznika zapłonu do pozycji ON. W tym czasie system ABS dokona autodiagnostyki i jeżeli wszystko jest w porządku, kontrolka zgaśnie. Jeżeli kontrolka nadal się świeci, może to oznaczać, że istnieje jakiś problem dotyczący systemu ABS. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.

 

UWAGA
  •  Podczas jazdy po drodze o złej przyczepności, na przykład oblodzonej, system ABS steruje hamulcami w sposób ciągły i wówczas kontrolka ostrzegawcza systemu ABS może świecić się przez cały czas. Należy wówczas dojechać do bezpiecznego miejsca i wyłączyć silnik.
  •  Uruchomić silnik ponownie. Jeżeli kontrolka ostrzegawcza zgaśnie, oznacza to, że system ABS jest w porządku. W przeciwnym przypadku, oznacza to, że może istnieć jakiś problem dotyczący systemu ABS. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.

 

UWAGA Jeżeli w przypadku rozładowania własnego akumulatora, samochód jest uruchamiany za pomocą akumulatora z innego samochodu, silnik może nie pracować dostatecznie spokojnie i może się wówczas włączyć kontrolka ostrzegawcza systemu ABS. Dzieje się tak z powodu niskiego napięcia akumulatora i nie oznacza, że system ABS nie działa poprawnie.
  •  Nie należy hamować w sposób pulsacyjny!
  •  Przed ponowną jazdą należy naładować akumulator.

Parkowanie na ulicach z krawężnikami

Na ulicy prowadzącej pod górę, należy parkować jak najbliżej krawężnika i obrócić przednie koła w stronę pr ...

Kierownica

...

Categorie