Kia Cerato: Uruchamianie silnika benzynowego

Kia Cerato –> Jazda samochodem –> Uruchamianie silnika –> Uruchamianie silnika benzynowego

  1. Należy sprawdzić, czy zaciągnięty jest hamulec postojowy.
  2.  Mechaniczna skrzynia biegów - Wcisnąć pedał sprzęgła do oporu i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu luzu. Podczas obracania kluczyka zapłonowego do pozycji Start, należy mieć wciśnięty pedał sprzęgła.

    Automatyczna skrzynia biegów - Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (Postój). Wcisnąć pedał hamulca do oporu.

    Silnik można również uruchomić, gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu N (luz).

  3.  Obrócić kluczyk zapłonowy do pozycji START i przytrzymać go w tym położeniu dopóki silnik nie zostanie uruchomiony (maksymalnie 10 sekund), a następnie go zwolnić.
  4.  W wyjątkowo niskich temperaturach (poniżej -18C) albo w przypadkach, gdy samochód nie był używany przez kilka dni, przed naciśnięciem pedału gazu należy silnik rozgrzać.

Bez względu na to, czy silnik jest zimny, czy ciepły należy go uruchamiać bez wciskania pedału gazu.

OSTROŻNIE Jeżeli podczas jazdy silnik zgaśnie, nie należy przełączać dźwigni zmiany biegów do położenia P (postój). Jeżeli ruch uliczny i warunki drogi na to pozwalają, dźwignię zmiany biegów można ustawić w położeniu N, gdy samochód jest jeszcze w ruchu i obrócić wyłącznik zapłonu do pozycji START, by ponownie uruchomić silnik.

 

UWAGA Nie należy obracać silnika rozrusznikiem dłużej niż przez 10 sekund. Jeżeli silnik zgaśnie lub nie daje się uruchomić, należy odczekać 5 do 10 sekund i dopiero potem spróbować ponownie uruchomić rozrusznik.

Nieprawidłowe postępowanie z rozrusznikiem może spowodować jego uszkodzenie.

Uruchamianie silnika

OSTROŻNIE Prowadząc samochód należy mieć zawsze na sobie odpowiednie buty. Nieodpowiednie obuwie (wysokie obcasy, buty narciarskie ...

Uruchamianie silnika diesla

Przed uruchomieniem zimnego silnika diesla należy go wstępnie rozgrzać, a następnie nagrzać przed rozpoczęciem jazdy.  Należy sprawdz ...

Categorie