Kia Cerato: Wyłącznik zapłonu i blokada kolumny kierownicy przed kradzieżą

Kia Cerato –> Jazda samochodem –> Wyłącznik zapłonu –> Wyłącznik zapłonu i blokada kolumny kierownicy przed kradzieżą

Pozycja wyłącznika zapłonu

Pozycja wyłącznika zapłonu


LOCK

Kierownica jest zablokowana chroniąc pojazd przed kradzieżą.

Kluczyk zapłonowy można wyjąć ze stacyjki jedynie wówczas, gdy znajduje się w pozycji LOCK.

Obracając kluczyk zapłonowy do pozycji LOCK należy popchnąć go do środka, gdy znajduje się w pozycji ACC, a następnie obrócić do pozycji LOCK.

ACC (Akcesoria)

Kierownica nie jest zablokowana i działa wyposażenie elektryczne.

ON

Przed uruchomieniem silnika można sprawdzić lampki ostrzegawcze. Jest to normalna pozycja pracy silnika po uruchomieniu.

Jeżeli silnik nie pracuje, nie należy pozostawiać wyłącznika zapłonu w pozycji ON, aby nie dopuścić do rozładowania akumulatora.

START

Kluczyk zapłonowy przełącza się do pozycji START, by uruchomić silnik.

Silnik będzie się obracać, dopóki kluczyk nie zostanie zwolniony.

Wówczas powróci do pozycji ON. W tej pozycji można sprawdzić lampkę ostrzegawczą hamulca.

UWAGA Jeżeli obrót kluczyka do pozycji START będzie sprawiał trudności, należy obrócić kierownicę w prawo, a następnie w lewo, by pozbyć się jej naprężenia i dopiero potem obrócić kluczyk.

 

OSTRZEŻENIE - Kluczyk zapłonowy
  •  Kluczyka zapłonowego nie wolno obracać do pozycji LOCK ani ACC gdy pojazd jedzie. Może to spowodować utratę panowania nad kierunkiem jazdy i systemem hamowania, co prowadzi do natychmiastowego wypadku.
  •  Blokowanie kolumny kierownicy przed kradzieżą nie zastępuje hamulca postojowego.

    Przed opuszczeniem fotela kierowcy należy sprawdzić, czy dźwignia zmiany biegów znajduje się na 1 biegu - w przypadku mechanicznej skrzyni biegów lub w pozycji P (Postój) - w przypadku automatycznej skrzyni biegów, zaciągnąć całkowicie hamulec postojowy i wyłączyć silnik.

    Jeżeli nie zastosuje się tych środków ostrożności, może nastąpić niespodziewane i gwałtowne przemieszczenie się samochodu.

  • Kiedy samochód jedzie, nie wolno sięgać do wyłącznika zapłonu, ani do innych elementów sterowania poprzez kierownicę. Obecność ręki lub dłoni w tym obszarze może doprowadzić do utraty panowania nad samochodem, co będzie przyczyną wypadku z poważnymi obrażeniami ciała lub nawet zakończonego śmiercią.
  •  Nie należy umieszczać żadnych ruchomych przedmiotów wokół siedzenia kierowcy. Jeżeli będą się przemieszczać w czasie jazdy, mogą utrudnić prowadzenie samochodu i doprowadzić do wypadku.

Podświetlany wyłącznik zapłonu (jeśli jest w wyposażeniu)

Za każdym razem, gdy drzwi zostaną otwarte, wyłącznik zapłonu jest dla wygody podświetlany, pod warunkiem, że nie jest on w pozycji w ...

Uruchamianie silnika

OSTROŻNIE Prowadząc samochód należy mieć zawsze na sobie odpowiednie buty. Nieodpowiednie obuwie (wysokie obcasy, buty narciarskie ...

Categorie